Polanica Zdrój


Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina

szachy logo

To najdłużej rozgrywany turniej szachowy w Polsce i jeden z trzech najstarszych turniejów w Europie. To także jedna z najbardziej znanych i największych imprez szachowych. Memoriał poświęcony jest pamięci największego polskiego arcymistrza szachowego, wymienianego w gronie najwybitniejszych szachistów wszechczasów. Istotnym celem imprezy jest promocja szachów postrzeganych jako najszlachetniejsza dyscyplina sportu. Od 1997 r. memoriał rozgrywany jest jako wieloimprezowy festiwal, z udziałem ok. 1000 zawodników, w tym wybitnych arcymistrzów biorących udział w turnieju głównym. Podczas Memoriału odbywają się turnieje w różnych kategoriach wiekowych i rankingowych, Drużynowe Mistrzostwa Polski w Grze Błyskawicznej, Indywidualne Otwarte Mistrzostwa Polski w Grze Błyskawicznej oraz imprezy towarzyszące: „Żywe Szachy”, symultany, turnieje błyskawiczne. W roku 2006 po kilkuletniej przerwie powrócono do tradycji organizowania turnieju arcymistrzowskiego.

 

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ARTYSTYCZNY ZDROJE KULTURY 

zdrowie-kultury

to blok ponad 100 imprez i działań realizowanych w sezonie urlopowym, mający na celu zapewnienie bogatej oferty kulturalnej, rozrywkowej i rekreacyjnej kuracjuszom oraz turystom przebywającym licznie w tym czasie na terenie Ziemi Kłodzkiej. W 2008 roku Festiwal ZDROJE KULTURY realizowany jest z okazji 180-lecia Uzdrowiska Polanica Zdrój.

Na bogaty i różnorodny program projektu ZDROJE KULTURY składają się imprezy o wysokiej randze artystycznej, działania z zakresu edukacji kulturalnej oraz prezentacje młodych twórców profesjonalnych i środowisk amatorskich.

Patronat Honorowy nad Festiwalem w 2008 roku objęli:

wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Krystyna Bochenek

minister kultury i dziedzictwa narodowego
Bogdan Zdrojewski

minister sportu i turystyki 
Mirosław Drzewiecki
(44. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. A. Rubinsteina)

senator Rzeczypospolitej Polskiej 
Barbara Borys-Damięcka

poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 
Beata Bublewicz
(44. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. A. Rubinsteina)

zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Jerzy Fedorowicz

starosta Powiatu Kłodzkiego
Krzysztof Baldy

rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu 
prof. Czesław Dutka

 

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

 

organy

 

Termin Festiwalu: od maja do września

Cykl 8 - 12 koncertów. Festiwal muzyczny o wysokiej randze artystycznej, którego celem jest promocja trwałych wartości artystycznych w zakresie muzyki, edukacja muzyczna i pobudzanie wartości estetycznej poprzez muzykę. Wykonawcy koncertów to wybitni muzycy z kraju i z zagranicy, nagradzani na międzynarodowych festiwalach muzycznych.

 

źródło: polanica.pl